×
Замість вступу Питання і відповіді

Психологічні розлади весною


"Вітаю вас, шановні друзі! Разом зі мною вже звично традиційно вас вітає передача медично-екологічного характеру "Земля тривоги нашої". Весна, як відомо, пробуджує у нас найкращі емоції, однак разом з тим вона приводить із собою і алергію, і сезонні захворювання, і також специфичні, можливо трошки, психологічні розлади, я не казала психичні, але психологічні точно."

"Це є правило, і якоюсь мірою стосуються сексуального аспекту нашого життя. Тому сьогодні ми знову звертаємося до нашого великого друга, заступника головного лікаря обласної психіатрично-неврологічної лікарні, пана Володимира Брезме.

Весна - чудова пора року

"Пане Володимиру, пояснить, будь ласка, весна, здавалось би, така чудова пора року, коли все квітне, сонечко, ми маємо взагалі порхати, як метелики, але в багатьох нас псується настрій, загострюються якісь хвороби. Це природньо, чи це вже щось не так?"

"Це питання поставлене актуально, тому що ми — діти природи і повністю залежимо від навколишнього середовища. Не тільки психологічно, як, припустимо, в колективі, але і від реалій природних сезонів і явищ. Весна, природно, має свої відмінності і вплив на людський організм."

"Перш за все відбувається перебудова організму після «зимової сплячки», коли зменшується в харчуванні вміст речовин, зокрема, вітамінної групи, необхідних для метаболізму, життєдіяльності організму. Це позначається у різних людей по-різному, у кого мають місце психічні розлади, мається на увазі не психози, як такі психічні захворювання, а коливання настрою, сну, втома може проявлятися."

"Це все, звичайно ж, безпосередньо позначається і на статевої активності, діяльності організму. Звідси, щоб не було несподіванки для кожного з нас, потрібно ставитися до таких коливань спокійно, не драматизуючи і чекати, коли відбудеться перебудова організму,і це все стабілізується і відновиться на круги своя."

"Ви сказали про психічну нестабільність, її треба купликувати, чи, можливо, якусь травичку попити або якісь легенькі препарати, чи взагалі нічого не потрібно робити? Тобто на чому акцентувати свою увагу: займатися фізичною працею, чи піти на дачу, або просто не звертати на це увагу, мовляв, пройде само"

"Цілком вірно, ви справедливо поставили питання. Якщо коливання допустимі, не виходять за рамкі, не порушують життєдіяльності людини, не заважають їй працювати, спілкуватися, то ніяке лікування і спеціальні методи застосовувати не варто. Якщо ж виходять за рамкі, порушується якість життя, тоді найкраще звернутися до лікаря."

"Але самому не лікуватися?"

"Я зі свого боку, стаж роботи у мене великий, категорично проти самолікування. Тільки фахівець може визначити необхідні ліки, дозу цих ліків."

"То є мірою цього?"

"Цілком вірно. Якщо людина психологично недовірлива, прислухається до кожної зміни в організмі, драматизує ситуацію, тоді, звичайно ж, треба йти до фахівця вирішувати свою проблему. А так спеціальних методів лікування не потрібно. За довге життя людства все це вже давно вироблено, адаптовано природою."

"Пане Володимире, а є така статистика, що, наприклад, саме весною потік відвідувачів до вас більшій, ніж, наприклад, взимку або влітку?"

"Ні, залежності такої не встановлено, статистично це не зареєстровано."

"Так що, якщо є вада, вона може проявитися в будь-яку годину?"

"У будь-який час, у будь-який сезон, у будь-який період пори року, якщо є порушення."



Більше чоловіків чи жінок

"Який більше відсоток чоловіків чи жінок звертається до Вас, і наскільки вони наскільки вони перед Вами відверті? Тобто приходять і все розповідають. Вам треба докласти зусилля, щоб якось їх розговорити?"

"Ви праві, тема досить інтимна, і людина, перш ніж зважитися йти на прийом до фахівця, дуже часто коливається. Адже тривалий час йде боротьба мотивів: звертатися чи не звертатися, А раптом всі дізнаються, чи як йому розповісти про це?"

"Це становить для особистості труднощі, хоча вони надумані і нічого незначущі для того, щоб отримати своєчасну допомогу. Активність, звичайно ж, найбільше у чоловіків, так як це активна сторона."

"Жінки, для того, щоб розкритися і піти з заявами, що щось не влаштовує, звертаються рідше в силу специфічності питання."

"Ще один важливий момент: пасивність жінки зумовлена природою, тому що її призначення — відтворення, вона повинна народжувати. Тільки в процесі спілкування, на основі любові, самовіддачі чоловікові, жінка цілком законно (це умовно) може отримувати насолоду."

"Але психологія чоловіча і жіноча дещо відрізняються, тому жінка часом себе обкрадає, відмовляючись від того, що вона може мати і повинна мати від статевого життя."

"Володимире Миколайовичу, ви знаєте, ще мабуть, не останню роль відіграє статистика, тому що мені доводилося читати інформацію про те, що певний відсоток жінок, майже половина, вони спочатку природою заплановані як холодні жінки. Це відповідає дійсності?"

"Зовсім ні."

"Тобто кожна жінка має здатність?"

"Цілком вірно, це не запрограмована природою холодність — відсутність статевої насолоди у дівчинки в процесі дозрівання і потім в подальшому житті в шлюбі. Власне, результат залежить від тих любовних відносин, які є між чоловіком і жінкою, а не тільки від еректильної здібності чоловіка.

Тобто, як її виховали, який приклад вона бачила десь, і вже звідси буде диктуватися все інше?

"Так, ще можу раз повторити, все лежить у відносинах між чоловіком і жінкою. Якщо, підкреслюю це, гармонійні відносини: любов, повна довіра, самовіддача, то ні про яку фригідність навіть і мови бути не може."

"Але ж, якщо жінка страждає на це і до вас прийшла, який відсоток того, що вона все-таки стане здоровою?"

"Якщо за допомогою фахівця парі вдасться знайти гармонію відносин і взаєморозуміння, гарантія стовідсоткова."

"А якщо жінка комплексує і не йдє до вас, просто змирилася, ну вже є як є. Це для неї чим взагалі може обернутися, це небезпечно для здоров'я?"

"Ні, це не загрожує здоров'ю жінки, якщо є те, що дано природою людині, так навіщо відмовлятися?"

"Але все-таки це не смертельно, не страшно?"

"Ні, це не смертельно і не страшно."

"Останнім часом я читала цікаве про те, що жінки, які не можуть мати секуальне задоволення — цей відрізок, шматочок ласки, який їм не достається, вони, як кажуть, наверстують їжою смачною. Тому у нас багато повних жінок, яки дозволяють собі ось цей, можливо, трохи десь зайвий шматочек, тому що компенсують таке задоволення. Як ви ставитеся до такої теорії?"

"Якщо говорити з приводу повноти, існує тисяча і одна теорія, але старі вчені, зокрема, Якобзон, він зробив абсолютно зворотний висновок. Якщо жінка живе повноцінним статевим життям, вона повніє, а чоловік худне. Так що з харчуванням тут якось немає такого зв'язку. — Можно подивитися на пари, висновок зробити легко."

"Так, як у них протікає статеве життя, гармонійно або не дуже. Але це все тільки так, спостереження."



Чому звертається молодь?

"Володимире Миколайовичу, скажить, будь ласка, а до вас приходить молодь, якщо приходить, то який віковий зв'язок? Ось хто був наймолодший з тих, хто звернувся?"

"Молодь звертається десь із 17-18 років. Коли вже приходить період статевого дозрівання, сформувався організм і починаються сексуальні, любовні відносини між статями. Одна тільки заковика..."

"У чому саме?"

"Зараз настільки інформація йде неконтрольована, без цензури, я не боюся цього слова сказати — без цензури. Пишуть у пресі, інтернеті хто про що завгодно, і, звичайно ж, дуже багато публікацій некомпетентних. А молодь, читаючи, відразу ж звертае на це увагу, тому що для неї це актуально — початок статевих відносин, вступу в статеве життя."

"Природно, що вони порівнюють себе з тим, що написано, аналізують, і нерідко розвивається комплекс неповноцінності. Доводиться пояснювати, роз'яснювати і переорієнтувати на те, що в організмі все в порядку."

"Мабуть, варто ще раз акцентувати увагу на тому, що чим швидше, раніше звернеться молода людина до вас, тим простіше буде боротися з цей проблемою, тому що потім все одно вона з'явится. Так?"

"Це загальне правило всієї медицини, у сенсі будь-яких захворювань. Чим швидше людина звернулася, тим швидше буде надана допомога. Вона не буде обростати сумнівами, тривогами і, природно, буде повноцінніше якість життя. Людині буде краще."

"Володимире Миколайовичу, таке підступне запитання. А чи доводилося вам мати справу, ну скажемо так, з представниками не дуже традицийної ориентации, приходили до вас такі чоловіки?"

"За період моєї роботи такі випадки в практиці були. Ці люди зверталися до мене, було їх небагато, тому що у людини іншої орієнтації, як правило, немає особистих проблем внутрішніх, якщо він знаходить партнера, лікар йому не потрібен."

"Але був період, коли наступало кримінальне покарання за такі дії, тоді їм доводилося себе захищати, звертатися до фахівців. Цих випадків, повторюю, було не так вже й багато, але вони були."

"Еще таке запитання. Кажуть, що все, що відбувається в ліжку, все допустимо, щоб там подружжя не дозволяло собі. А з точки зору лікаря чи є все-таки заборони оцих моментів, які потім варто буде коригувати або лікувати?"

"Тут відповідь не може бути однозначною, але чітко на прапорі любові народною мудрістю написано, що двом люблячим в ліжку за згодою все дозволено при дотриманні чистоти тіла. Там де насильство, це вже може бути привід для кримінальних справ. А наслідків брудних від того, що люди люблять один одного, не буває."

Сексуальні іграшки

"Останнім часом багато рекламують модні сексуальні іграшки, якісь там додатки до моментів кохання. Скажить, будь ласка, як ви до цього ставитеся, це варто використовувати, чи це, можливо, трохи збочення?"

"Я не хочу робити рекламу торговельним точкам..."

"У нас, здається, таких немає в Чернігові."

"Ні, вже є. У газеті "Сім днів" був репортаж із цього магазину, секс-шопу. Сама по собі продукція цього плану — породження потреби життя. Чому? Тому що не всі, на жаль, знаходять собі пару. Вдови, вдівці, розведені, холості."

"І тому людина, яка вже мала насолоду, шукає якісь шляхи заміщення і купує ці секс-прилади. Це збіднює гаму відчуттів, інтимну сферу відносин. Хоча для фізичного здоров'я загрози ніякої немає. Так люди знаходять вихід із ситуації."

"А можливо, така переорієнтація з партнера живого, теплого, свого на якусь там іграшку тому, що вона може зробити те, що партнер не може?"

"Знову ж таки ми повертаємося до гармонії відносин. Звичайно ж, якщо вдома їжа готується несмачно, якісь непорозуміння, скандали, людина йде і шукає — де поїсти. Але знову ж підкреслюю, що загрози для здоров'я секс-індустрія не несе ніякої."


Консультуємо всіх

"До вас можна звертатися маленьким діткам, у яких в силу яких-небудь причин є якісь там розлади и проблеми, з якого віку ви починаете консультувати?До вас можна звертатися маленьким діткам, у яких в силу яких-небудь причин є якісь там розлади чи проблеми, з якого віку ви починаете консультувати?"

"Консультуємо всіх, хто приходить, в будь-якому віці."

"І до літніх років? Скільки там віковий ценз, припустимо, 90 років або інший?"

"Наскільки людина орієнтується в навколишньому середовищі. Поки він ще дієздатний, нашою мовою, психіатричною."

"Давайте нагадаємо, де ви приймаєте, де можна потрапити до вас на прийом? До речі, це щось коштує, чи це безоплатно?"

"У системі надання допомоги хворим зі статевими розладами нічого не змінилося. Прийом ведеться без направлення, без аналізів, без фотографій, повністю анонімно. І поки що безкоштовно."

"Нагадайте, де ви знаходитесь?"

"Прийом ведеться в психоневрологічному диспансерному відділенні нашої лікарні на вулиці Мазепи 3."

"Часто плутають і кажуть, що це Халявин і далеко їхати? Це правильно?"

"Це якась агресія, мене навіть якось коробить, не сприймається. Від нашого другого комплексу до села Халявин ще 5 км потрібно йти пішки. А психоневрологічний диспансер знаходиться в місті, недалеко від центрального ринку, Воскресенської церкви, прямо по вулиці Мазепи 3. Прийом щоденний, кабінет № 7."

"Щоденно о котрій годині?"

"З 8 до 15 годин."

"Тобто щодня?"

"Так, щодня, крім вихідних днів. Нагадаю, що звертатися потрібно своєчасно, тому що якщо вже понесли в суд заяву на розлучення, тоді вже пізно. Краплі любові, на жаль, в аптеках не продаються навіть по рецепту лікаря."

"Давайте побажаємо чогось нашим слухачам з точки зору вас, як фахівця."

"Як людина і як фахівець, я бажаю всім щастя і взаєморозуміння, терпимості, любові і всього найкращого, що можна побажати кожному з тих, хто хоче бути щасливим."