×
Замість вступу Питання і відповіді

Для підлітків


Про це тобі потрібно знати

Юний друже! Ти зараз знаходишся в особливо відповідальному періоді твого життя, званому статевим дозріванням, коли відбувається і закінчується формування і дозрівання окремих органів, систем і в цілому всього організму. Від того, як ти пройдеш цю дистанцію свого життя, багато в чому залежать можливості твого організму протистояти шкідливостям хвороб, витримувати навантаження в дорослому віці.

Гармонійний розвиток організму забезпечить виконання тобою елементарних правил, тобі добре відомих: дотримання режиму навчання, праці та відпочинку, правил гігієни тіла, своєчасність прийому їжі, заняття фізкультурою.

Особливо важливо для тебе уникнути знайомства зі шкідливостями, які часто переходять у звичку, хворобу! Маються на увазі тобі відомі тютюнові вироби, алкогольні напої, наркотики. При загальному шкідливому впливі на організм вони є найсильнішими отруйними речовинами для яєчок (чоловічих статевих залоз), які виконують роль кореневої системи в чоловічому організмі. А в майбутньому — це твоя повноцінна здатність до розмноження, тобто відтворення потомства, і твоя здатність до статевого життя.

Так, функція статевої залози подвійна. З одного боку, виробляється чоловічий статевий гормон, що чинить вплив на організм новонародженого, в результаті чого дитина поступово змінюється і все більше стає схожим на чоловіка. Особливо яскраво ці зміни проявляються в період статевого дозрівання, тобто у тебе. З іншого боку, в ній відбувається утворення сперматозоїдів — клітин для зачаття нового життя, іншими словами, для продовження людського роду. Це важлива біологічна функція чоловіка.

Біологічна дія чоловічих статевих гормонів (а їх кілька) дуже різноманітна. Під їх впливом посилюється обмін білків в організмі, збільшується сила м'язів, хлопчик росте швидше, кістки його скелета стають більш міцними, і поступово тіло набуває чоловічу будову: широкі плечі і грудну клітину, міцні руки і ноги.

Посилюється ріст волосся на обличчі, в пахових западинах, на лобку. Більш інтенсивно розвивається серцево-судинна система, так як більшу масу м'язів необхідно забезпечити достатньою кількістю крові, що несе кисень і поживні речовини.

У період статевого дозрівання збільшуються і формуються статеві органи. Волосяний покрив на тілі розташовується за чоловічим типом. Під впливом статевих гормонів змінюється будова гортані і голос набуває низького тембру, грубіє. Значні зміни відбуваються і в твоїй психіці. Ось приблизно так із хлопчика формується чоловік. Безумовно, це складний процес. У ньому беруть участь всі без винятку органи, які взаємопов'язані між собою.

Біологічна суть

Що ж таке сперматозоїди, складові основної частини насінної рідини? Це зрілі чоловічі статеві клітини дуже маленьких розмірів (їх можна побачити тільки в мікроскоп під великим збільшенням).

Сперматозоїд складається з головки, шийки і хвоста, завдяки коливальному руху останнього, він здатний самостійно просуватися в певному середовищі. Процес дозрівання сперматозоїда, починаючи від утворення зародкових клітин, з яких складається яєчко, в стінці сім'яного канальця триває близько 3-х тижнів.

Біологічна суть тривалого процесу дозрівання сперматозоїда полягає в тому, що в результаті ділення він несе в своєму ядрі половинний набір хромосом — мікроскопічних частинок, які передають спадкові ознаки. Ядра всіх клітин людського організму мають по 46 таких хромосом. Тільки зрілі статеві клітини у чоловіків і жінок (сперматозоїди і яйцеклітини) містять половинне їх число — 23.

Таким чином, при злитті однієї з безліч чоловічих статевих клітин з однією-єдиною жіночою яйцеклітиною виникає новий людський організм. У цьому організмі-зародку половина генів завжди буде від батька і половина від матері. Ось чому кожна дитина чимось схожа і на батька, і на матір. Злиття статевих клітин відбувається у внутрішніх статевих органах жінки, коли туди потрапляють зрілі рухливі сперматозоїди. Цей процес називається заплідненням. У здорових чоловіків і жінок воно повноцінне.

У підлітка в результаті вироблення і накопичення насінної рідини у віці між 12 і 16 роками з'являється мимовільне виділення її, найчастіше в нічний час, що супроводжується еротичним сновидінням у вигляді жіночих ласк, поцілунків, обіймів та інших інтимних моментів близькості чоловіків і жінок. Іноді виділення насінної рідини настає несподівано з причин, які не мають прямого відношення до статевої поведінки. Швидка їзда на велосипеді, боротьба, танці та інше можуть послужити поштовхом до цього.

Описане явище називається полюцією. Воно природне і свідчить про правильне функціонування статевих залоз. Накопичена в надлишку насіннєва рідина виливається назовні, настає полегшення. Зазвичай полюції бувають 2-3 рази на місяць, дуже рідко спостерігаються частіше. Іноді підліток може не пам'ятати про еротичні сни і тільки вранці помічає плями на постільній білизні.

Після полюції статеві органи (головку члена) слід обмити теплою водою з милом. Частота полюцій залежить і від способу життя підлітка. Активне навчання, громадська робота, спорт, туризм тощо зменшують їх частоту.



Енергія

У процесі настання статевої зрілості у юнаків посилюються сексуальні спонукання. У цей період необхідно безперервно шукати способи максимального застосування своїх ще не розкритих здібностей, можливостей, талантів, нахилів. Не потрібно сліпо слідувати захопленням приятелів, потрібно шукати істинно своє, що найбільш відповідає твоїм внутрішнім, духовним і фізичним потребам і можливостям.

Відсутність позанавальних справ, захоплюючих вражень, інтересів у галузі спорту, туризму, мистецтва, колекціонування, ручної праці і так далі часто призводить до того, що статева енергія посилюється і не знаходить виходу. Невитрачена за день фізична енергія і емоційний заряд, природно, ведуть до неглибокого, неспокійного сну.

Частішають сновидіння інтимного змісту, а незабаром і їх стає недостатньо. Невитрачена енергія в поєднанні з невмінням гальмувати, перемикати статеві інстинкти призводить до того, що під впливом розповідей товаришів, розглядання порнографічних зображень або власного інстинктивного почину, юнак починає займатися штучним роздратуванням своїх статевих органів. У результаті такого збудження настає вилив насінної рідини і слідом за цим почуття заспокоєння, «розрядки».

Таке самозадоволення зазвичай називається онанізмом. Самозбудження статевих органів спостерігається не тільки у людей, а також у багатьох тварин — мавп, коней, слонів, оленів та ін. Як бачимо, це досить поширене в природі явище. З розвитком людського суспільства ставлення до онанізму змінилося. У давнину до нього ставилися досить байдуже, хоча далеко не похвально. Тим більше, такий спосіб самозадоволення не вважався гідним наслідування.

Релігійні вчення середньовіччя відносили його до більшого гріха. Навіть на початку нашого століття в популярній літературі з метою залякування юнаків. онанізм описувався. як нібито пряма причина важких захворювань: ураження зору, статевого безсилля, різних видів психічних порушень і багатьох інших. За помилкову думку авторів таких публікацій, страх повинен був змусити підлітка відмовитися від самозадоволення.

Насправді, прочитавши і почувши про «жахи» таємного пороку і не в силах відразу припинити тягу до онанізму, підліток починає мучитися докорами совісті, у нього з'являється відчуття своєї нікчемності, неповноцінності, ущербності, він стає дратівливим, пригнобленим. Сучасні фахівці вважають, що не так велика шкода самого онанізму, як шкідлива боязнь його наслідків.

Онанізм — не хвороба і не порок. Це просто один із симптомів прояву різко підвищеної збудливості центральної нервової системи. Водночас часте самозадоволення статевої потреби може стати поганою звичкою, від якої вже важко позбутися.

Юнак, що займається онанізмом, повинен суворіше, критичніше ставитися до себе, мобілізувати всю свою волю. Ти повинен позбутися м'якого ліжка, не лежи в ньому після пробудження, руки під час сну тримай поверх ковдри, на ніч мій ноги холодною водою, після ранкової зарядки прийми водні процедури.

Привчи себе до прогулянок на свіжому повітрі перед сном. Опорожняй перед сном кишечник і сечовий міхур, так як наповнення цих органів сприяє статевому збудженню (почастішання нічних полюцій). Навчися відмовлятися від надмірного вживання солодких страв. Віддавай перевагу грубій їжі, що містить клітковину, багато білків. Їж овочі, фрукти.

Тільки активне, цілеспрямоване перемикання фізичних та емоційних сил, зміцнення організму, вдосконалення свого фізичного і духовного «я» допоможуть тобі подолати нестійкість, неврівноваженість нервової системи в період статевого дозрівання. Надійними цілющими засобами послужать для тебе заняття фізкультурою і спортом, а також загальне загартовування організму.

Фізкультура — це чудодійний еліксир здоров'я, надає благотворний вплив на весь організм людини, сприяє вихованню високих вольових якостей: рішучості, стійкості, наполегливості, сміливості, витримки, розвиває витривалість, швидкість, силу. Ці якості не приходять самі, не з'являються тільки тому, що хлопчик росте фізично і дозріває в статевому відношенні.

Силу, стійкість, наполегливість та інші риси мужності ти повинен розвивати і зміцнювати в собі кожного дня, нічого не відкладаючи на завтра. Адже час швидкоплинний,і юність буває тільки один раз у житті.



Дівчата

Із настанням періоду статевого дозрівання у хлопчиків на основі статевого інстинкту з'являється підвищений інтерес до дівчаток. У ході статевого дозрівання, яке триває в середньому 6-9 років, цей інтерес все більш посилюється. Спілкування з дівчатками стає для хлопчиків все більш привабливим.

Виникає бажання привернути увагу дівчини, сподобатися їй, проявити ніжність, прийняти її і, нарешті, з'являється потреба в статевому зближенні. Однак таке прагнення спочатку часто не направлено на дівчину, в яку він закоханий. Цю дівчину він вважає ідеальною, що не володіє такими земними почуттями, як сексуальне почуття.

Здебільшого спочатку хлопчики соромляться прояву цього почуття, намагаються приховати своє ставлення до дівчаток: один мовчить, ніяковіє, дивиться в сторону, тримається подалі від предмета свого обожнювання. Інший переслідує вподобану дівчинку, сміється над нею, ставить її в незручне становище. Рідше хлопчики не приховують своїх симпатій, намагаються бути разом з коханими, більше спілкуватися з ними.

Часом до почуття закоханості домішується хлоп'яча бравада, бажання показати себе багатознаючим і досвідченим. Хлопчик починає приділяти більше уваги своїй зовнішності: стежити за станом свого костюма, взуття, за зачіскою, стає критичніше до своїх фізичних даних.

У перше світле почуття ніколи не вторгається вульгарність, цинізм навіть у самого зіпсованого хлопчика.

У кожного з вас є мрія про любов і образ ідеальної коханої. Юнак чекає, коли ж, нарешті, прийде любов. Якщо ця подія запізнюється (а ніяких хронологічних норм тут немає), він нервує, іноді намагається замінити справжні почуття вигаданими. Часто-густо не тільки підлітки, а й юнаки-старшокласники постійно прислухаються до думки однолітків, хваляться перед ними своїми уявними "перемогами".

Шкільна закоханість часто нагадує епідемію: варто з'явитися в класі одній парі, як їй починають наслідувати всі поголовно. Вираз закоханості в цьому віці — погляд, сміх, розмови, записки, листи, спільне відвідування кіно, ковзанки.

Це і готовність захистити дівчинку, прийти у важку хвилину їй на допомогу, і вміння вислухати, зрозуміти, вникнути в її настрій, переживання і навіть свого роду самопожертву.

Спільна діяльність і навчання багато в чому полегшують взаєморозуміння, але не знімають певних психологічних труднощів у контактах з дівчатками: спілкування з ними набагато напруженіше, ніж з усіма іншими однокласниками. Це пояснюється дією досі невідомого вам сексуального почуття, яке породжує невпевненість у поведінці, внутрішню напруженість. Але цей стан поступово проходить, поступаючись місцем взаємної особистої симпатії — основи дружби.

Дружба, як більш висока форма товариства, означає, перш за все, душевну близькість. Вона виражається у взаємодопомозі, взаємній довірі. Дружба з дівчинкою, дівчиною для хлопчика, юнака природна, вона сприяє гармонійному розвитку, допомагає в навчанні, праці, сприяє виконанню громадських обов'язків, спонукає прагнення більше знати, вміти, робить обох шляхетніше, чесніше, краще.

Щира, сильна дружба з дівчинкою несе в собі зерна зародження кохання. Без дружби немає і не може бути справжньої великої людської любові.

Якщо сексуальна потреба настільки сильна, що необхідно її задовольнити, то це відбувається не з коханою. Із досягненням же психічної зрілості зникають суперечності між еротикою (чутливістю) і сексуальністю, і вони направляються на одну і ту ж особу.

Зникає боязкість перед дівчиною, і в любовному спілкуванні зростають сексуальні спонукання. Дівчина, яка спочатку була тільки коханою, поступово стає також і бажаною. Душевні та фізичні компоненти відносин, які тривалий час розвивалися незалежно один від одного, починають зливатися воєдино.

Часто причиною встановлення контакту з дівчиною є спроба встановити з нею зв'язок, який не передбачає нічого більшого крім можливої перспективи задоволення статевого потягу, прагнення показати себе у вигідному світлі, бажання сподобатися і добитися уваги.

Цей контакт у спілкуванні (сумісної діяльності, танцях, в дотиках — обіймах, поцілунках) дає певне задоволення і своєрідну розрядку статевого потягу. Статевий інстинкт не завжди в достатній мірі контролюється юнаком і штовхає його на спроби «осаджувати» дівчину і схиляти її до статевих зносин.

Справа в тому, що початок активного статевого життя є для багатьох юнаків найважливішим доказом жаданої «дорослості», істотним засобом самоствердження. Саме це плюс, цілком зрозуміла цікавість, стимулюють їх до вступу в дошлюбні статеві зв'язки.

Не розуміючи того, що в них говорить тільки чуттєвість, юнаки, домагаючись фізичної близькості, нерідко говорять дівчатам красиві слова про кохання. У цей момент вони і самі вірять своїм словам, думають, що і справді люблять. Насправді ж вони, як правило, не відчувають справжнього кохання.

Духовно і морально вони ще не дозріли для неї. Захльоснуті поривом чуттєвості, такі юнаки вимагають доказів відповідної любові з боку дівчат: «Інакше не повірю, що ти мене любиш». Це звичайна тактика статевого егоїзму чоловіка, який прагне за будь-яку ціну задовольнити своє бажання.

Чим наполегливіше юнак досягає статевої близькості, тим більше в ньому примітивної пристрасті і менше істини від людської любові. Примітивна пристрасть завжди не тільки егоїстична, але і підступна: їй властиві часом навіть грубість, брехня, жорстокість. У ній немає якостей справжньої любові: благородства, самовідданості, чуйності, людського тепла, відповідальності.

Юнак повинен чітко усвідомити, що статева близькість, викликана спрагою швидкоплинної втіхи і насолоди, близькість бездумна — це велике зло. Адже за своїм фізичним розвитком він здатний стати батьком.

А це страшно. Страшно тим, що будучи незрілим у своєму моральному і соціальному розвитку, він може стати таким батьком, який не в змозі ні прогодувати, ні одягнути, ні правильно виховати дитину — для цього у нього немає коштів, знань, досвіду. Такий юнак може стати для дівчини причиною малих і великих бід, які закономірно слідують за передчасними статевими контактами.

Юнак повинен знати, що після першого зближення дівчина, як правило, відчуває глибоке розчарування. Статевий акт сприймається нею як щось неприємне, як насильство над нею. Біль, сором, почуття провини наносять дівчині психологічну травму — крах піднесеного, романтичного ідеалу любові при зіткненні з "низинною" грубою стороною статевого акту, що здійснюється найчастіше під гнітом побоювань за його наслідки.

Юнак зобов'язаний також пам'ятати, що дівчина часто дорого розплачується за виявлені нею «великодушність», «самовідданість», зайву довірливість і легковажність — розплачується своїм щастям, радістю, здоров'ям, а іноді й життям. Великими небезпеками загрожує їй рання вагітність і неминуче за нею наступні аборт або пологи. Юнак повинен пам'ятати, що в разі народження дитини, йому можуть бути через суд виставлені грошові претензії у вигляді виплати аліментів на утримання дитини до досягнення останнім 18 років.

А якщо те, що сталося, буде розцінено як згвалтування? Стаття в кримінальному кодексі передбачає дуже суворе покарання за це. Одним із найтяжчих наслідків раннього початку статевого життя є зараження венеричними хворобами. Вступаючи в таке зближення найчастіше з жінками старше себе, щоб досягти останнього ступеня "дорослих" відносин, деякі юнаки стають нерозбірливими у своєму виборі.



Статеві хвороби

Випадкові інтимні зв'язки не тільки морально спустошують душу, викликаючи почуття гидливості і відрази, роблять юнака нездатним у майбутньому зрозуміти істинний сенс статевих відносин, а й небезпечні для здоров'я.

Передчасне статеве життя нікого не робить дорослішим, а тільки порушує, спотворює процес поступовості розвитку особистості чоловіка. Навіщо тобі потрібно знати про венеричні захворювання? Перш за все, що вони існують, і при зараженні ними дають важкі наслідки, змушують тривало, іноді роками, лікуватися.

Передаються ці хвороби головним чином при статевих зносинах. Найбільш небезпечними є сифіліс, гонорея (трипер) і трихомоноз. Найважча з них — сифіліс. Збудник його — мікроб бліда спірохета, який проникає в організм під час статевих зносин через мікроскопічні пошкодження шкіри, слизової оболонки.

Рознесений по всьому організму, цей збудник розмножується і викликає послідовні зміни в різних органах і тканинах. Спочатку в місці проникнення інфекції (найчастіше в області статевого члена) утворюється безболісна виразка з щільною основою, яку лікарі називають твердим шанкром. З'являється вона не відразу, а через 3-4 тижні після зараження. Це первинний період хвороби. Через деякий час навіть без лікування виразка зникає.

Неуважна людина може не помітити ні виразки, ні збільшення пахових лімфатичних вузлів, тим більше що самопочуття не погіршується. Тим часом хвороба непомітно, але невблаганно розвивається, з'являються ознаки вторинного періоду — висип. Висип ця безболісна, у вигляді рожево-червоних, не дуже яскравих цяток, які не викликають свербіння.

Нерідко такі цятки утворюються на спині і тоді про них взагалі можна не знати. Хвороба прогресує. Спірохети розмножуються в крові. Хворий сифілісом на цій стадії дуже небезпечний для оточуючих. Від нього можна заразитися не тільки при статевому контакті, але і при поцілунку, їжі з одного посуду, при курінні однієї сигарети.

Якщо не лікуватися, висип поступово зникає, а потім виникає знову і знову, але тепер вона вже менш виражена. Нарешті, настає третій період захворювання, коли його вже не можна не помітити. На тілі з'являються вузли — гумми, які потім перетворюються в глибокі виразки. Бувають вони не тільки на поверхні, але і у внутрішніх органах. Хвороба вражає нервову систему, викликаючи параліч і недоумство. Щоб уникнути важких наслідків, необхідно починати лікування якомога раніше, але, на жаль, і в цьому випадку воно триває роками.

Друге венеричне захворювання, про яке потрібно пам'ятати, — гонорея (трипер). Воно вражає головним чином сечовипускальний канал і статеві залози. Збудник гонореї-мікроб, званий гонококом. При статевих зносинах він потрапляє на слизову оболонку сечівника. Проникаючи навіть через неушкоджену слизову оболонку, мікроби через 3-7 днів викликають сильне запалення, різкий біль і утруднення при сечовипусканні. При цьому з каналу виділяється гній.

При несвоєчасному або неправильному лікуванні гонореї запальний процес може перейти на передміхурову залозу, яєчка, придатки, в результаті чого може наступити незворотне безпліддя, тобто стан, коли чоловік не може запліднити жінку.

Третя поширена хвороба — трихомоноз — викликається не мікробом, а трихомонадою. Потрапляючи при статевому зносинах з хворою жінкою в сечовипускальний канал чоловіка, розмножуючись там, трихомонади викликають симптоми, подібні до симптомів, які характеризують гонорею, але менш виражені — різі при сечовипусканні, каламутні слизові виділення з каналу, часто сильний свербіж.

Незважаючи на те, що болісні явища при трихомонозі проявляються слабше, зміни в статевих органах чоловіка ця інфекція викликає більш глибокі, особливо в передміхуровій залозі і придатках яєчок. До лікування трихомонади більш стійкі, ніж гонококи. Захворювання, викликане ними, може тривати дуже довго —роки, то затихаючи, то загострюючись. Заразившись і захворівши в юності, чоловік, ставши дорослим, забуває про свою хворобу (у тих випадках, коли вона протікає непомітно) і стає постійним розповсюджувачем інфекції.

Особливо слід запам'ятати про таке захворювання 20-го століття як СНІД, що передається, як правило, статевим шляхом. СНІД викликається специфічним вірусом. Цей вірус потрапляє в кров і пошкоджує певний тип білих кров'яних кульок (лімфоцитів), що є важливою ланкою захисної (імунної) системи організму.

У результаті зараження, людина стає "беззахисною" перед мікробами і пухлинами. Захворювання розвивається повільно, протягом декількох років; єдиною ознакою хвороби може бути збільшення декількох лімфатичних вузлів. Потім починаються підйоми температури, тривалі розлади кишечника, пітливість, схуднення.

Надалі виникає запалення легенів, гнійничкові і герпетичні ураження шкіри, сепсис (зараження крові), злоякісні пухлини, переважно шкіри. Усе це призводить хворого до смерті. Встановлено, що якщо наречений і наречена, вступаючи в шлюб, не були хворі вензахворюваннями, а в шлюбі один одного не зраджували, не заразилися венеричною хворобою, то до самої смерті вензахворювання у них не з'являться.

І так, запам'ятай, передчасні статеві зносини — велике зло для юнака. І не тільки для його фізичного здоров'я. Вони згубні і в духовному відношенні. Статева близькість без любові спустошує, принижує людину.

Якщо юнак легко поступається своєму чуттєвому потягу, то пізніше, коли подорослішає, коли для нього стануть значними інші цінності жінки, може наступити атрофія його почуттів. Він стане нездатним на яскраву, цільну, справжню любов, так і буде негідним її.

Любов

Живуть, розмножуються, продовжуючи свій рід, тисячі істот. Але любить тільки людина. Якщо немає любові, задоволення статевого інстинкту наближає людину до тварини. Життя такого індивіда можна назвати примітивним, опустившимся до біологічного рівня, як особини, яка знає лише найнижчий рівень існування, що не відає нічого дійсно людського.

Любити по-людськи означає, перш за все, володіти собою і стримувати прояв статевого інстинкту, підпорядковувати його своїй волі, розуму, свідомо керувати своїми бажаннями і контролювати їх, вести себе відповідно до загальноприйнятих моральних норм.

Добігає кінця наша відверта розмова і, завершуючи її, хотілося б поговорити про найважливіше як для кожного з вас, так і для всього нашого суспільства в цілому — про сім'ю, підготовку юнаків до її створення. Питання, які обговорювали, мають безпосереднє відношення до виконання тобою найважливішої соціальної функції — створення сім'ї та відтворення роду людського.

Адже сім'я — це маленький осередок суспільства. Таких осередків безліч. І від того, наскільки кожен з них здоровий, значною мірою залежить здоров'я і життєздатність всього нашого суспільства.

Основа міцного шлюбного союзу закладається задовго до його реєстрації, ще в процесі становлення особистості.

Прощаючись з тобою, хочеться сказати, що істинна любов з її альтруїзмом, здатністю співпереживання, мудрістю, моральним благородством, тісно переплетена з чуттєвим потягом, створює незвичайний фундамент майбутнього міцного сімейного вогнища.