У чеканні дива
У чеканні дива
“Дорога «Полісяночко”! Пишу до тебе вперше і дуже прошу не залишити мого листа поза увагою. Бо дуже потребую поради. Щирої і компетентної. Буваючи на танцях, спостерегаю, як розв'язно поводять себе деякі мої ровесниці. Вони приходять сюди напідпитку, курять, не дають ніяких обмежень своїм партнерам.
Більш того, вони ще й кепкують над нами: мовляв, кому ви такі «скромняги потрібні». Я і мої подруги мужньо виносимо ці кепкування, живемо в чеканні того дива, що називається любов'ю. Справжньої любові. Непідробної. А, може, все це просто омана. Фата моргана. Може, слід жити за логікою тих дівчат: Задовольнятися тим, що є?”. Ольга Т. (м. Корюківка)
“Коли молодь збирається у клубі, без жартів, веселощів не обійтися. Але як часто з гурту можна почути нецензурні слова, непристойні анекдоти. Коли таке трапляється, я одразу ж залишаю клуб. А за спиною чую насмішливе: “Гордячка!” І сміються не тільки хлопці, а й дівчата”. Н.К. (с. Ядути Борзнянського району).
Лист до редакції — завжди предмет для роздумів. Лист людини, чий життєвий досвід ще настільки малий, що не підкажи їй і вона може заблудитися — не тільки джерело для роздумів, а й привід для порад, прямий обов'язок фахівця.
З листів Ольги Т. та Н. К. попри всю їх стриманість все ж виривається назовні образа. Справедлива дівоча образа щодо несправедливості в критеріях вибору. Зважте: образа Ольги грунтується не на егоізмі, не на уражених чиєюсь по відношенню до неї зрадою почуттях (ми з ним довго дружили, потім він пішов до іншої — типова ситуація, з якої народжується переважна більшість листів, адресованих “Полісяночці”), а на тлі загального явища.
Спритні, так би мовити, кидають виклик скромним. І останнім стає незручно від свого становища. І вони стають перед дилемою: чекати справжнього чи піддатись натиску ілюзорного.
Одразу ж хочеться сказати: не поспішайте наслідувати тих звичок і манер дівчат з танцювального майданчика, якими вони добиваються тут своєї популярності.
Це далеко не той успіх, про який вони ж самі у свій час мріяли. І коли аналізуєш подібні випадки, мимоволі пригадуєш мудрі слова В. Г. Белінського про те, що істинна любов може бути утворена тільки на взаємній повазі людської гідності, а не на самій забаганці серця.
У серця свої закони
Щоправда, кажуть: у серця свої закони.І справді: жодна інша галузь життя не становить такої складності, як інтимна, і ніде немає стільки неясностей і неправильної інформації, як тут. Тому у всьому світі в даний період помітні дві крайності, що стосуються цієї галузі. З одного боку надмірна цікавість, особливо у молоді, до сексуальних питань, з другого — повне ігнорування цього питання.
Першу крайність проілюструємо таким фактом. На вулицях капіталістичних країн можна зустріти учнів віком 10-13 років з транспарантами: “Смерть нерозумному лелеці”, “Хочемо правди про секс”. В багатьох капіталістичних країнах росте число вагітних неповнолітніх дівчат, поширюються венеричні захворювання серед молоді.
З другого боку питання статевого виховання часто ігноруються батьками і педагогами, які наівно вважають, що діти взагалі ними не цікавляться, що говорити з ними на подібні теми не варто.
Між тим, формуючи естетичні і моральні погляди, ми не можемо обходити питання статевого виховання. Останнім часом на цю тему систематично з'являються матеріали в журналах “Семья и школа”, “Смена”, “Студенческий меридиан, інших виданнях”.
Але сьогодні одних публікацій у періодиці, мабуть, уже не досить. Сексуальним вихованням в першу чергу повинні займатися батьки та педагоги з допомогою медиків.
Ця проблема в основному педагогична і мета її — дати уявлення про норми інтимної поведінки, що відповідає принципам нашої моралі.
Тут дуже важливо: виробити певну систему знань, створити зовнішнє середовище, яке сприяє вихованню, навчити молодих людей правильно поводитися. Якраз цього багажу не одержали свого часу ті дівчата, про яких пишуть Ольга Т. та Н. К.
Не варто заздрити
Не треба їм заздрити. Яким би карколомним не був їхній успіх на танцмайданчику, в клубі, вони не пізнають справжньої любові. А така любов приходить в пору не тільки фізичної, а й духовної зрілості. І тут доречно поговорити про честь і достоїнство дівчини.
Вчені твердять, що цнотливість у юності корисна здоров'ю і сприяє гармонійному розвитку особистості.
Беззаперечна моральна чистота молодих людей, що полюбили одне одного, робить їхню любов довговічною, а шлюб — щасливим.
В той же час “спритні”, як їх назіває Ольга Т., втративши ці достоїнства, довго залишаються без почуття радості.
Заради цього варто чекати «дива, що назівається любов'ю». Бо з усіх видів щастя, напевне, найжагучіше і найсліпучіше — щастя любові. В любові проявляється людина, її характер, рівень моральності. Любов — це величезна цінність для дівчини і юнака, якщо вони полюбили одне одного чистим, відданим почуттям.