×
Замість вступу Питання і відповіді

Сексуальне здоров'я


"Вітаю вас, шановні друзі! Наразі у нас незвичайно цікава тема чергової передачи з циклу «Студія «Діалог». Ми знову пропонуємо вам зустріч з цікавою людиною, лікарем-сексопатологом, Володимиром Миколайовичом Брезме. Хочу зазначити, що фактично він единий фахівець на всю нашу область, тому до нього накопичилась величезна кілкість питань. Будемо якось з цим справлятися."

Що таке сексуальне здоров'я?

"Перше питання таке. Пане Володимире, що таке сексуальне здоров'я? Фізичне — це коли нічого не болить, все тіло здорове. Психічне, коли нормальні всі реакції. А сексуальне — це як?"

"Сексуальне здоров'я — це поєднання фізичного і психічного здоров'я. Це вершина поведінки людини в міжстатевому союзі. Тому що кінцева мета всього нашого життя — відтворення подібного собі. І природно, це народження, розвиток, виховання, харчування. Ось таким чином все це відбувається."

"Не тільки для відтворення, як ви сказали, людина приходить на Землю. Адже в сексуальних відносинах не завжди люди шукають відтворення, а якесь задоволення?"

"Це забезпечується психологічним здоров'ям, функціонуванням сексуальної системи. У тварини це тільки розмноження, відтворення. У людини, як соціальної істоти, воно має більш глибокий сенс.

"Якби було тільки одне відтворення, люди розмножувалися в геометричній прогресії, а так як зараз ми пов'язані з труднощами в нашому житті, особливо в даний період, десять дітей і більше, як у колишні часи, зараз цього не спостерігається. Тому репродуктивна частина від своєї суті закривається, залишається тільки задоволення, отримання насолоди, доставляння один одному приємності, радості, щастя."

Почуття сексуальності

"Десь читала дуже цікаву думку у когось із філософів-класиків про те, що як би прибрати сексуальне задоволення, а залишити лише функцію відтворення, то суспільство в рази було б більш здоровішим, порядніше. Тобто діти виходили б не тоді, коли “так трапилося”, а цілеспрямовано, тоді, коли людина конкретно хоче дитину."

"Тоді б людина народилася нижчою твариною і була б позбавлена всієї гами почуттів, не відчувала би радості, щастя, краси —усього, що супроводжує почуття сексуальності."

"А чи проводилися якісь досліди щодо тварин? Ви кажете, що тварини не мають сексуального задоволення від таких стосунків, хіба що крім дельфінів?"

"Це теж тільки імовірно, чисто теоретично, в силу того, що дельфіни мають розвинений мозок, але знову-таки, це все підпорядковане природним факторам. Оптимальне зачаття, оптимальний період дозрівання, годівля, і потім пташеня встає на крило і летить в жаркі країни. Усе підпорядковане доцільності. Хоча, коли солов'їха сидить на гнізді, соловей співає красиво, а потім гормони знижуються, починається годівля — жучки-черв'ячки."

"Пійшла побутова сторона, як кажуть. А чи проводилися якісь такі дослідження відносно тварин?"

Останні роки активно проводяться такі дослідження, але ми ж не знаємо мови тварин. А людина — істота соціальна, так що у неї свої потреби, завдання, можливості. Що дуже важливо, сексуальні відносини, як психологічні відносини між чоловіком і жінкою, відіграють значну роль у тому, щоб цей союз зберігався.

"Зміцнився."

Так, але через психологічні, економічні та інші чинники, у нас зараз, на жаль, багато розлучень, конфліктів.

"Пане Володимере, а як бути в такому разі, коли статеві стосунки витекають із відносин психологичних: симпатії, кохання, а потім як вже продовження логичне —статеві зносини. А на день сьогоднішній молодь таким чином розважається, перше за все полює за задоволенням, а вже потім, якщо сподобалося, вже говорять про любовь?"

На жаль, є помилка у частини нашої молоді, що шлюб і сім'я будуть міцні за рахунок сексуального задоволення.

"Це помилка?"

Так, це помилка, перш за все, психологічна. Головне — взаємини, взаєморозуміння, прагнення віддати себе, пожертвувати. А так це буде проблематично.

"А скажіть, будь ласка, як вважаєте, ота хвиля розкутості молодіжної, вона довго триватиме, але все минається, пройде и це?"

Ви вірно питаєте, тому що зараз, умовно кажучи, чергова тимчасова сексуальна революція затягується, у зв'язку з тим, що наше суспільство, на жаль, має багато вад, це соціальні факторі, економічніі так далі.

"На жаль, ці фактори впливають. Так?"

Якби суспільство і держава приділяли цьому більше уваги, ми скоріше б пройшли це. А так затягується, це правда.


У державі сексу не було

"У певний час було заявлено, що сексу у держави не було. Зрозуміло, що проблеми були такі, як і сьогодні. Це їх незнання задало шкоди поколінню, яке виросло, чи ні?"

Взяти путівку в санаторій і влаштувати собі хороший відпочинок. А ще зараз добре розвинена секс-індустрія, можна придбати штучний статевий орган на будь-який смак, хоч з вібратором, хоч без.Безумовно, це принесло великої шкоди. Секс завжди був проявом життя на Землі. У нас же провідна функція репродуктивна — розмноження. Але, на жаль, після революції 1917 року перевищила революційна мораль, відбулася ломка всіх підвалин: державних, громадських та інших інститутів.

У цьому питанні були дві теорії, що секс — це як склянка води, яку можна випити без проблем. А друга, що це брудно і заразно, коли цією склянкою користуватися будуть всі бажаючі. Переміг аскетизм.

"Я нагадаю, що в нашій студії дуже цікава людина, единий фахівець в області, лікарь-сексапотолог Володимир Миколайович Брезме. Говоримо про сексологічні, сексопатологічні проблеми. Взагалі про те, що, як кажуть, «что движет солнце и светило». Тому давайте пригадаємо, які там три основних рефлексу закладено у існування людини?"

Це три інстинкти: харчовий, самозбереження і розмноження. Харчовий та самозбереження є основою, вони забезпечують сексуальну функцію, продовження життя.

"Тобто, якщо людині нема чого їсти і нападе ворог, про секс він уже думати не буде?"

Цілком вірно, частіше в цих випадках секс відсувається на друге місце.


Помилкова сором'язливість

"До вас приходять на консультацію парами, чи по одному більше?"

Частіше по одному і чоловіки, як я вже сказав. Парами приходять дуже рідко. Це там, де є взаєморозуміння, згода. А зазвичай кажуть: тобі треба, ти й іди. Помилка. Довг, взаємодія один з одним має бути. Але як виходить.

"А коли звертається до вас людина, мають місце проблеми зайвої сором'язливості? Ми все-таки ще не звикли, принаймі старше покоління, до того, щоб озвучувати всі ті явища, моменти так, як воно є насправді. Вам доводилось це якось там психологічно розкривати?"

Справа в тому що, як ми говоримо, «невігластво» процвітає в цьому питанні. І помилкова сором'язливість, тому що часто потрапляють на прийм люди, які вже страждають розладом кілька років, не перший рік все навколо ходять і тільки потім наважуються прийти на прийом. Але це вже є мистецтво лікаря розговорити і з'ясувати те, що необхідно.

Якщо у травматолога це просто робиться: робиться знімок кісток, потім гіпс, то тут потрібно докласти чимало зусиль, щоб людина змогла розповісти, що у неї в даний час є, щоб можна було їй допомогти. Особливо великі труднощі з жінками. Навіть буває спочатку плачуть, але це вже довіра хворого до лікаря, якщо довіра є, тоді все не так складно.

"Я гадаю, вам усі доверяють. Тому що ви якось так тепло зараз про все це кажете, з такою щирістю, що запросила б усіх, хто має якісь проблеми, відвідати без хібної сором'язливості кабинет, у якому приймає Володимир Миколайович Брезме, единий дипломований фахівець, ликар-сексопатолог в області і місті."

Про віагру

"Нагадую, що прийом цей бескоштовний. Ви можете прийти анонімно, вам дадуть пораду, або оглянуть вас бескоштовно. І не намагайтеся вирішити свою складну проблему, сидячи, як там кажуть, на кухні з чашечкою кави чи там пляшкою пива, тому що нічого хорошого з цього не вийде."

Ще доповню. Останні роки, років десять, вчені винайшли такий засіб, як Віагра. Швидкодіючий засіб, зараз вже аналоги з'явилися. Я хотів би попередити, що є таке захворювання, як хронічна ішемічна хвороба серця, вона супроводжується досить часто стенокардією, а при стенокардії приймають валідол або нітрогліцерин, Болі пройшли, судини розслабилися, але хвороба залишилася.

Так саме і тут виходить, що розлад є серйозний, так як відсутнє забезпечення певних систем організму для відновлення потенції, а віагра — це одноразова дія, вона не лікарський засіб, а тільки для того, щоб забезпечити появу одноразової ерекції.

Вона має якісь побічні негативні дії?

На основі проведених досліджень скажу, що на 20% з тих, що заплатили великі гроші за препарат, віагра взагалі не діє, частина хворих потім отримує інфаркти або мозкові судинні порушення. Тому наосліп приймати ці ліки ризиковано.

"Зустрічала таку інформацію, що люди, яки приймають віагру, ризикують серцево-судинними захворюваннями, можуть навіть померти. Тобто краще все-таки прийти до лікаря і порадитися, чи варто приймати віагру, чи варто краще полікуватися два тижні, і потім років десять жити без цього препарату?"

Так, це велике фізичне і психічне навантаження, а також навантаження на судини. Загалом, стресова ситуація. Краще обходитися без віагри.


Першочергові проблеми сьогодні

"Пане Володимире, скажить, будь ласка, які саме першочергові проблеми ми сьогодні маємо, з якими звертаються до вас люди?"

На жаль, проблем дуже багато, тому що відсутня система статевого виховання, як така, відсутня програма, є спроби окремих структур, щоб її проводити, але координуючого центру поки, на жаль, немає. Хто що думає, хто що прочитає, і займається кожен собі окремо.

Є, звичайно, у нас в області і в місті центри соціальних служб для сім'ї, молоді та дітей. Вони велику роботу проводять, але, на жаль, центри своїми функціональними обов'язками не можуть охопити всю проблему, яка є.

А починається проблема з сім'ї, а сім'ї у нас, як говорить статистика, на 40 % перебувають у цивільному шлюбі, дитина росте з мамою, сім'ї неповноцінні. Ті традиції, що були у нас в українській родині, нехай вона там була аграрна, в сільській місцевості жили, але поведінка кожного члена сім'ї регламентувалася загальними нормами. Внесок свій вносили і так далі. Зараз цього немає.

"Зараз немає певного стереотипу формування себе як особистості для подальших інтимних стосунків?"

Так, зараз цього немає: для вступу в шлюб, виховання дітей.

"А ось просвітницька діяльність, крім того, що ми в якійсь там мірі не впевнені в собі, тому що так сталося, але повною мірою дивимося дуже роскуті закордонні фільми? Це як вважаєте?"

Це знову-таки позначається негативно, тому що менталітет у нас український, слов'янський, зовсім інший. Духовність, релігія. У них в цих фільмах цього, на жаль, немає, і це приносить велику шкоду.

Ті ж самі і наркоманія, і алкоголізм, і проституція, факт є ж такий, від цього нікуди не підемо. Ну а якщо людина не готова до вступу в шлюб і забезпечення сім'ї, то виходить так, що на сьогодні теорія склянки перемогла.

Тобто не має якогось там позитивного прикладу. Те що бачиш, тє копіюєш: як там все робять. Так виходить?

Так, молодь наслідує, на жаль, зараз приклад позитивної поведінки дуже обмежений.

Володимире Миколайовичу, до речі, саме молодь ходить до вас на прийом, чи це стосується людей зрілого віку?

Що стосується звернення до фахівця, то це вік статевої активності: 20-25 років і до 55-60. Та категорія, яка повинна забезпечувати "снагу" сексуальну. А виходить, що з різних причин це не забезпечується.

Найбільш часті скарги на зниження статевого потягу — лібідо по-науковому, ослаблення ерекції або швидке сім'явиверження. Статевий акт проходить неякісно. При умовному нормативі 2-6 хвилин проходить набагато швидше, природно, партнерка не може за цей час задовольнити свої потреби.

У жінок, це коли відсутній або знижений оргазм. А в основному, найбільш часто зустрічаються скарги пацієнтів на ослаблення ерекції і швидке сім'явиверження.

Тобто до вас юнаки, чоловіки частіше, ніж жінки, звертаються в відсотковому відношенні?

Це повсюдне явище, таке є. Жінка стурбована дещо іншими проблемами. Навіть вчені, які досліджували жіночі проблеми, відзначають, що навіть жінки, які перебувають у повноцінному шлюбі, забезпечені жінки, до 35% фригідні — так звана статева холодність. У них тільки прагнення доставити чоловікові задоволення.

Віддати борг?

Так, віддати подружній обов'язок, є такий вислів. А так ні.

Але ця цифра досить велика: більше 30 відсотків жінок не отримують задоволення в статевих відносинах. Це аномально, чи це фізіологічно природа так зробила, чи це чоловіки такі нездатні?

Це поєднання і того й іншого. Однозначної відповіді тут не може бути. Це і природа надала фригідність.

А є такі винятки, що жінка просто не відчуває?..

Звичайно є, тому що природа дала їй призначення відтворення, а йому — це еякуляція і оргазм. У підлітка в 15 років приснився еротичний сон з еякуляцією — це вже оргазм, а у неї в 13-14 років пішли менструації — це вже неприємності. Ось так і виходить, нестиковка.

Фактично кожна третя жінка, згідно зі статистикою, має ті або інші проблеми...

Це не проблеми, це просто їй ніколи займатися цими питаннями.


Радянський стереотип

Добре, нагадую, що в нашей студії — цікава людина, лікар-сексопатолог Володимир Миколайович Брезме. Хочется відзначити, що він був коріфеєм і стояв у витоків зарождення цієй служби у Чернігівської області. Він один із фундаторів сексології, сексопатології в Україні. Декілька слів буквально про те, коли, у якому році була заснована ця служба?

З 1966 року я займаюся цими проблемами. Підготовка була у всіх наших центрах, які були наукові, в тому числі і в Москві свого часу. А за цей час, коли організувався цей кабінет, ми пішли далі. Психіатрів, які були в районі, ми запрошували на курси — робоче місце підготовки, і навчали. Тому у нас Чернігівська область, можна похвалитися, була передовою, проводилися республіканські наради.

Про успіхи нашої області було сказано в книзі "Ступени становления отечественной сексологии и андрологии", виданій двічі в Луганську в 2008 і 2012 роках. Але, на жаль, фахівців, згідно з номенклатурою посад, по одному фахівцю на область

А от скажіть, будь ласка, я не розумію, якщо, даруйте за грубість і цинізм, фактично кожна людина займається цим, про що ми сьогодні говоримо, точно так же має статеві відносини. Тоді чому один єдиний фахівець на таку колосальну кількість людей? Апріорі вважається, що кожна людина здорова, що тільки винятково хтось там може захворіти?

Стереотип. У Радянському Союзі не було сексу.

Ага, і бути до цього часу не може. Ну добре, а яке у вас навантаження фактично?

Слава богу! Поки що впораюсь.

Це не краплі в ніс якісь там виписати, це потрібно вислухати людину. Я гадаю, один- два рази можуть приходити к вам, чи декілька разів?

Вже навіть дітей лікую тих пацієнтів, які були у мене. Проблема здоров'я, життя залишається.

Володимире Миколайовичу, а роз'яснювальна, профилактична, в доброму розумінні цього слова, робота у нас якась там ведется, крім того, що є соціальна служба для молоді, чи деякі розумні статті, принаймні?

На жаль, останні роки вона дещо згорнута. За мою діяльність у цій іпостасі я прочитав для населення — на фермах, у тракторних бригадах по всіх районах більше 5 тисяч лекцій. І психіатри цим займалися теж. Публікуються статті в газетах.

Тобто була реальна інформація для будь-якої людини?

Були залучені інститут удосконалення вчителів, там читалися лекції, педінститут, профтехучилища, школи були охоплені. Зараз це все згорнуто. Не до цього в наш час.

Все починається з родини

А як вважаєте, у родині батько чи мати мають першими, допустимо, пояснити дитині, щоб він поразумівся на цьому?

Все починається з сім'ї, з дитинства.

Щоб там було табу, без особої грубощі, неправильної поведінки когось із батьків?

Коли виростає такий наслідувач, як батько: і горілку пив, і насильство здійснював над мамою, виробляється стереотип чоловічої поведінки або навпаки — жіночої.

"Так, дійсно, це закладено підвалинами нашого дитинства, і якщо батьки розуміли свого часу, що потрібно правильно вибудовувати свої стосунки, статеві у тому числі, то дитина розумеється на цьому, потім вона себе веде спокійно, зважено і розумно у житті."

"Головне, щоб дитина була захищена в дитинстві від усяких неприємностей, тоді у неї виробляється стереотип мислення. І коли вона подивиться якийсь там іноземний фільм, все пропустить через призму свого особистого сприйняття, виховання. І вже не буде наслідувати сліпо побаченому."

Як гадаєте, якій відсоток сімейного щастя закладено саме у сексуальні відносини у подружньому житті, 10-15-30-70 відсотків?

Статистику таку привести не можна. Тому що в кожному шлюбному союзі є свої пріоритети. Матеріальне збагачення або мистецтво, духовне життя.

А якщо лише сексуальний аспект?

Цей аспект виступає лише за кордоном. Будинки терпимості, інше. Це основний інстинкт, але не головний.

Тобто він не робить щастя у подружньому житті?

Щастя не забезпечується ні розмірами члена, ні частотою зносин, і так далі.

Добре, дякую вам за щиру відверту розмову. Нагадую вам, в нашій студії разом з нами Володимир Миколайович Брезме. Він лікар-сексопатолог. Говорив про ті проблеми, які фактично кожна родина тією чи іншою мірою має або мала. Аби ви їх не вирішували кулуарно на кухні, звертайтеся до единого в області фахівця, дипломованого специаліста. Він вам допоможе. Була рада, що сьогодні слухали нас. Бувайте здорові! До наступної зустрічі!