Цього можна уникнути
Пияцтву - бій!
До обласної психоневрологічної лікарні його доставила брагада швидкої психіатричної допомоги в супрводі працівників міліції вночі. Встановлено, що хворий П., який раніше стаціонарно лікувався від алкоголізму, був затриманий на вулиці постовим міліціонером, оскільки поводив себе підозріло: ховався, щось викрикував, комусь погрожував. Та і в лікарні йому ввижалися то змія під столом, то павуки в кутку кімнати...
Лікарі виявили у П. Розлад психіки, який у народі ще назівають “білою гарячкою”. Це — результат тривалого вживання алкоголю. Хворого довелося покласти на лікування в стаціонар. Вранці у розмові з лікарем його мати повідомила, що після служби в армії син влаштувался на роботу.
А в бригаді були традиції обов'язково із спиртним “відзначати” дні народження, одержання зарплати, успіхі любимої футбольної команди, обмивати “халтуру”, відвідувати після роботи пивбари для “вгамування спраги тощо”.
Молодий организм спочатку переносив ці дози спиртного. На умовлення матері син відповідав: інші, мовляв, п'ють не менше. А невдовзі одружився. Народилася дитина, і це народження бригада також «обмивала кілька днів». Батько навіть забувся своєчасно забрати дружину з родильного будинку. В сім'ї винікла сварка. Ось тут близькі настояли: треба звернутися до нарколога.
Лікар тобі встановив: у хворого — непереборний потяг до спиртного, втрата до нього рефлексу огиди, підвищена дратівливість поза станом сп'яніння, алкогольний кураж, поверхове ставлення до трудової діяльності, сімейних обов'язків.
Діогноз: алкоголізм. При лікуванні хворий П. порушував режим, ухилявся від приймання ліків, а потім взагалі пішов із відділення. Розрахувався з роботи. Невдовзі його покинула і дружина з сином.
У П. з'явилося безсоння, пітливість, тремтіння тіла, якось на килимі він “побачив” голову, часто почав “заговорюватися”, а потім і взагалі пішов з дому. Так виник алкогольний психоз. Випадок цей, на жаль, не єдиний.
Результатом тривалого вживання алкоголю є не лише тяжкі розлади функцій внутрішніх органів, а й психічної діяльності у вигляді алкогольних галюцінацій, які можуть тривати як 2-3 тижні, так і протягом багатьох років.
Хворому чуються “голоси”, при цьому він відчуває тривогу, страх. Можуть виникати манії переслідування, ревнощів. Звертають на себе увагу безглуздість “фактів” та “доказів” невірності дружини.
При цьому небезпечні вимоги доказів дружини у зраді з “агресивними” тенденціями. У осіб, які вживають сурогати — самогон, одеколон, лосьони тощо, частіше виникають розлади пам'яті, фальшиві спогади, зниження функцій кінцівок. Результатом алкогольних психозів можуть бути слабоумство і смерть.
Чим раніше, тим краще
Якщо з пияцтвом — головною причиною алкоголізму — можна боротися суворими заходами громадського адміністративного впливу, то хворих на алкоголізм треба лікувати. І терміново вже в тих випадках, коли тільки починається алкогольний психоз. Лище це може попередити трагічні наслідки як для хворого, так і для оточуючих.
В області діє чітка система надання меддопомоги таким особам. Вона складається з амбулаторної наркологічної служби — обласний наркологічний диспансер, наркологи центральних райлікарень, госпрозрахунковий кабінет у Чернігові, наркопункти на підприємствах, стаціонарні наркологічні відділення в ряді медичних закладів.
Застосовуються чотири види лікування — амбулаторне, стаціонарне, примусове в умовах медичних закладів і примусове в лікувально-трудових профілакторіях.
Але головною в профілактиці алкогольних психозів, як і в усій проблемі боротьби з цим злом, є категорична відмова від вживання усього, що містить алкоголь, аж до цукерок з алкогольною начинкою.
Це особливо важливо для осіб, які проходять або пройшли курс лікування від алкоголізму. Вони повинні завжди пам'ятати, що при повторному найменшому вживанню алкоголю всі ознаки хвороби проявляються знову.
В нашій країні вивчаються, удосконалюються і розробляються методи лікування хворих на алкоголізм. Ефективність лікування залежить від того, коли хворий звернувся за допомогою. Чим раніше, тим краще. Дуже важливою, якщо не головною, умовою високоефективного лікування є щире і своєчасне бажання хворого якнайшвидше позбутися свого недуга.