×
Замість вступу Питання і відповіді

Про гармонію і дисгармонію статевих любовних відносин у шлюбі


До питання гармонії і дисгармонії

Мотивів вступу в шлюб і шлюбного життя безліч. Давайте розглянемо, на мій погляд, основний любовний мотив. Перш за все поговоримо про матеріальну основу любовного почуття. Задамо собі питання: «За допомогою чого людина сприймає навколишній світ?». Відповідаємо: «За допомогою органів почуттів». Є такі датчики, які сприймають зовнішні подразники. Це, як ви знаєте, нюх (ніс), слух (вуха), зір (очі), дотик (шкіра, слизові губ та статевих органів).

Якщо позбавити нас цих датчиків, чи зможемо ми сприймати навколишній світ? Однозначно — ні. Тому будьте зараз уважні. Ми з вами зробимо просту арифметичну дію складання.

Любов — це усвідомлений суб'єктивний, непередаваний складний комплекс приємних відчуттів на вихідні подразники органів чуття від обранця або обраниці. Не згодні? Приклад — поцілунок у губи... Як там пишуть письменники, поети в своїх творах: запаморочення, тремтіння в тілі, коліна підкошуються, дещо збуджується...

А якщо в роті гнилий зуб з неприємним запахом? І миттєво знак «+» змінюється на знак «-». Як то кажуть, «від любові до ненависті один крок». Так ми можемо пройтися по всіх «датчиках» — органах почуттів організму. Все, що ми зараз розібрали, яскраво, проникливо звучить у пісні польської співачки Анни Герман «А мне нравится, нравится, нравится...».

У цьому складному почутті любові виділяється два основних складових (доданки) компоненти — особистісний і чуттєвий. І в цьому вже закладена дисгармонія як для особистості, так і в міжособистісних статевих відносинах. У чому причина?

Справа в тому, що природою спочатку в організмі людини закладені два гормони — чоловічий і жіночий. Це тестостерон, який у чоловіка виробляють яєчка, і він превалює в організмі чоловіка, і жіночий — естроген, який домінує в її організмі. Вони-то і визначають статеву поведінку чоловіка та жінки.



Психологія статевого становлення чоловіка

У хлопчиків статеву функцію формують яєчники, передміхурова залоза, наднирники, щитовидна залоза, гіпофіз. Вони виділяють гормони, що несуть статевий початок. Починають формуватися ерогенні центри.

Одні знаходяться в головному мозку, інші — в поперековому і крижовому відділах спинного мозку. Ці центри отримують сигнали з поверхні тіла і статевих органів. Найбільш чуттєві ділянки називаються ерогенними зонами. Інші сигнали йдуть на відстані, сприймаються слухом, зором, нюхом, їх називають дистанційні ерогенні зони.

Через ці ерогенні зони надходять сигнали приємні та неприємні. Одні викликають збудження ерогенних центрів, інші будуть гальмувати їх. Від цього у чоловіка і жінки виникає відповідний статевий настрій.

Статева поведінка при його формуванні залежить від виховання, культури людини, його укладу життя. Розвинені, з правильними соціальними установками люди можуть керувати своєю статевою поведінкою. Інші ж підпорядковані статевим інстинктам, їх поведінка в сексі не відрізняється від тварин.

Під впливом тестостерону (андрогену — андрос — хлопчик) в підлітковому віці 14-15 років починає вироблятися сперма, яка накопичується в статевих шляхах, і найчастіше в нічний час з еротичним сновидінням виділяється у вигляді нічної полюції (нічне виділення) з приємними відчуттями — оргазмом.

І це бажання відчувати гостре приємне відчуття рухає чоловіком все його свідоме життя. І змушує в результаті інформації, що надходить від більш «досвідчених» товаришів викликати оргазм за допомогою онанізму (мастурбації), а не чекати «подарунка» від природи, який буває десь 1-2 рази в місяць при відсутності еротичних подразників, які можуть спровокувати появу нічних полюцій частіше. Виділення сперми говорить про те, що він здатний до запліднення жінки, яка менструює.

Онанізмом підліток, юнак найчастіше займається до початку статевого життя. Наявність онанізму в цьому віці говорить про повноцінне статеве дозріванні, а його відсутність може викликати підозру у затримці статевого дозрівання, що може свідчити про недостатній рівень в організмі статевого гормону тестостерону. Якщо сказати образно, «запізніла неповноцінна весна у нього, і тому немає сокоруху, як у берези».

Треба обумовити, що онанізм у цьому і дорослому віці для здоров'я нешкідливий. У особи,що займається онанізмом, не буде полюцій. Казки про його шкоду безпідставні. Це просто сурогатна форма зносини. Хоча потрібно зауважити, що онанізм ранній (до утворення сперми) може мати шкідливі наслідки, так як навантаження падає на ще не достиглу статеву систему.

Ранні статеві зв'язки, коли ще не сформовані остаточно центри в корі головного мозку і процеси збудження, а головне, гальмування, тобто коли ще немає стійких психічних гальм,є причиною статевих неврозів у чоловіків і жінок. У юнаків з недовірливими рисами характеру, з нестійкою нервовою системою, при такій ситуації з'являється необгрунтована невпевненість у можливості виконання статевого акту. Цей стан закріплюється і оцінюється в подальшому чоловіками, як хворобливий.

Перетворення підлітка в дорослу людину пов'язано з великими труднощами для батьків. У цей перехідний (пубертатний) період у дітей з'являється неконтрольована статева поведінка. Батьки мають допомогти дитині навчитися «включати психічні гальма», зупиняти себе в особливій ситуації, бо юнак здатний вчинити статевий акт, який може закінчитися зачаттям, але народжена дитина може бути неповноцінною.

До 17 років у юнаків з'являється зрілість суджень, готовність до самостійного вирішення особистих проблем, влюбливість, прагнення до статевої близькості. До 18 років починається завершення фізичної, соціальної, психологічної підготовленості до шлюбу. Повне завершення всіх цих функцій настає до 20-22 років.



Статеве дозрівання жінки

Дівчатка до 8 років поводяться як хлопчики і охоче дружать з ними. Але вже в цей час пред'являють підвищену вимогу до знань про стать, вимагають інформацію з цього питання і задають багато питань батькам. Батьки ж часто дають невірну інформацію або прагнуть уникнути відповіді. У 9 років вже не задають питань, а знаходять відповіді на свою підвищену цікавість на вулиці, у дворі, в школі від старшокласників і один від одного. Але ця інформація небажана, вона вульгарна і часом цинічна.

У дівчаток статеве дозрівання починається раніше, ніж у підлітків. Починається і оформлення тіла. З 9 до 11 років відбувається перше дозрівання залоз внутрішньої секреції. Це позначається на поведінці. Дівчатка відокремлюються від хлопчиків. Формуються компанії подружок за інтересами.

До 12 років — це ранній період — у деяких з'являються менструації. Це говорить про вироблення яєчниками яйцеклітини, з цього моменту дівчинка вже здатна завагітніти. І про це її потрібно інформувати.

З 15 до 17 років завершується зростання і формування статевих органів. Складається жіноча фігура. Дівчина стає статевозрілою до материнства. Статеві гормони надходять у кров, змінюючи інтереси і бажання.

Одночасно з фізіологічним статевим дозріванням відбувається формування особистої психології поведінки і початок формування дружніх міжособистісних відносин. Він стартує на основі випробовуваних статевих відчуттів, вона — на основі розуміння особистісних відносин. У цьому віці з'являється почуття інтересу до спілкування, закоханості — майбутньому зрілому міжособистісному компоненту любові. І часом у юнацькому віці юна пара, випереджаючи події, почуття закоханості визначають словом «любов».

Відбувається момент з'ясування стосунків. «Любиш?» — «Люблю!» — «Любиш?» — «Люблю!». І дуже часто з його боку звучить вимога доказу любові. Воно виражається в здійсненні статевого акту (на основі його чуттєвого компонента) вона ж у відповідь: «Я тебе і так люблю!» Він же, губи надув, ставить під сумнів її твердження. І часом вона погоджується на близькість із витікаючими наслідками.

У неї вагітність — народжувати, робити аборт? Як учинити? Якщо народила, як поєднати догляд за новонародженим і навчання в школі? Батьки молоді, ще зайняті роботою. Аборт — ризик залишитися безплідною на все життя. На щастя, вагітність не настала. Рідні та друзі не знають, все спокійно, але дружні стосунки з хлопцем не переросли в любовні, шлюбні...

А він що, залишається осторонь наслідків у цій ситуації? Аліменти в разі народження дитини. І найважче може статися, відстоюючи честь дочки, батьки можуть заявити, що її згвалтували. Кримінальна справа... Суд... А в місцях позбавлення волі до засуджених за статтею за зґвалтування ставлення однозначно негативне — їх теж часто ґвалтують.

Крім цього обидва повинні знати про загрозу зараження венеричною хворобою. У зв'язку з наявними відмінностями в мотиви вступу в дружні відносини, їй дуже важливо у процесі спілкування з юнаком формувати у нього особистісний компонент любові для подальшого гармонійного життя в шлюбі. І цим самим створити з його участю передумови розвитку у себе чуттєвого компонента.



Фізіологія протікання статевого збудження у чоловіків і жінок

Нам знову потрібно звернутися до питання призначення статевої системи в організмі людини. Її основна функція — запліднення, тобто продовження виду тварини Homo sapiens. Природа для цього ніяких перешкод не створює.

Описані випадки, коли при статевому акті дівчина залишається з непорушеною дівочою плівою, але стає вагітною! Це відбувається в трьох випадках, коли зносини відбуваються коло піхви, і сперма виливається в це місце. А сперматозоїди мають властивість бігти назустріч з яйцеклітиною, отвори в дівочій пліві є.

Природу не цікавлять наші вищі функції — емоції. Провідним для неї є розмноження. Створення собі подібного. За проведеними дослідженнями фахівців у більшості чоловіків умовно нормативно статевий акт триває 2-6 хвилин. Статеве збудження у чоловіка наростає дуже швидко, досягаючи максимуму в процесі подразнення статевого члена у піхву з подальшим сім'явипорскуванням із відчуттями оргазму і швидким, як правило, зникненням напруги статевого члена.

У жінок, які відчувають оргазм, цей процес протікає трохи інакше. У них статеве збудження наростає поступово, у деяких жінок до 30 хвилин, тримається на певному рівні і після настання оргазму повільно зникає. Це визначено фізіологією і, природно, за час, відведений в 2-6 хвилин, вони часто досягти оргазму не встигають. Це теж одне з дисгармонійних станів.

Незадоволене статеве збудження має для таких жінок негативні наслідки. Це перш за все неприємні відчуття в області статевих органів аж до больових. Часто повторювані такі стани тягнуть за собою застійні явища в малому тазу, що може привести до запальних захворювань.

Нерідко такі цятки утворюються на спині і тоді про них взагалі можна не знати. Хвороба прогресує. Спірохети розмножуються в крові. Хворий сифілісом на цій стадії дуже небезпечний для оточуючих. Від нього можна заразитися не тільки при статевому контакті, але і при поцілунку, їжі з одного посуду, при курінні однієї сигарети.

Він після скоєння статевого акту часто відвертається, засинає і навіть може хропти. Вона ж знаходиться в збудженому нервовому стані до години з головним болем. І звичайно, із запізненням у неї настає сон. А прокинутися їй потрібно на годину раніше інших членів сім'ї, щоб забезпечити їх харчуванням, зібрати і відправити дітей до школи, у садок. У результаті такого статевого життя у неї наростають симптоми загальної втоми, нервової напруженості. Вона починає уникати статевих зносин.

Вимальовується наступна картина. Він, прийшовши додому після трудового дня, рясно прийме їжу, потім телевізор — перегляд новин, спортивних змагань. Сидячи, лежачи на дивані, — відпочинок. Прийшов час у ліжко спати, а сон не йде, так як перед телевізором встиг подрімати, відпочити після роботи.

Дружина ходить по квартирі в халатику. Своїм зовнішнім виглядом приваблива, займаючись домашніми справами. Сексуальні подразники провокують у нього статеве збудження. Вона ж, щоб уникнути марного шкідливого для неї статевого акту, починає мити посуд, штопати, шити, гладити... чекає, коли він засне. А він, такий турботливий, кричить зі спальні: «Досить працювати, лягай спати!» Турботливий... У ліжку вона відмовляється від зближення, каже, що у неї болить голова, втомилася. І так може повторюватися.

Він же любов бачить через чуттєвий компонент — статеве життя. І починає замислюватися, і робить для себе найпростіший висновок — розлюбила. Значить, когось знайшла. Починає підозрювати її в зраді. Адже як то кажуть : «Святе місце порожнє не буває». Сцени ревнощів — це вже дисгармонія. У суді при оформленні розлучення в таких випадках часто заявляють: «Не зійшлися характерами». Безвихідь? На наше щастя, природа забезпечила людину (Homo sapiens) повноцінним набором органів і систем, що забезпечують якість його життя при розумному їх використанні.

Як встановлено і доведено життям, на шкірі і слизових людини є утворення, які позначені як ерогенні зони, то є ділянки, при подразненні яких виникає статеве збудження. Як ми вже знаємо, у чоловіка головною ерогенною зоною є слизова головки статевого члена. У жінки провідний ерогенний орган — утворення між статевими губами, яке називають «клітор». Але його роздратування під час статевого акту протягом 2-6 хвилин буває недостатньо для отримання оргазму.

Чоловік з підказкою дружини повинен вивчити місця, найбільш збуджуючі її при подразненні. У переважній більшості — це губи, груди, сосок, «котяче місце» — область між лопатками, шия. Але у кожної жінки є своя ерогенна зона, яка дає максимальне їй збудження. Усі ці обставини зобов'язують чоловіка бути своєрідним «мінером», він повинен знайти це «ерогенне поле» і «розмінувати», але краще з її допомогою (підказками і натяками, припустимо, «мені тут дуже приємно»).

І знову тут бувають перешкоди, обумовлені психологією жінки, що створюють дисгармонію у відносинах. Провідною причиною є її помилкова сором'язливість, закомплексованість (сором оголитися через надумані вади свого тіла і т. д.). Обмежуючи всім цим доступ до своїх ерогенних зон, вона себе обкрадає, перешкоджає проявам оргазму. Усе це психологічні витрати виховання, внутрішнє табу на свободу поведінки в ліжку. А тут необхідна попередня зляганню підготовка.

Одного разу на прийом до мене прийшла молода жінка 27 років зі скаргою на відсутність задоволення при статевому акті. Вона була рік заміжня. Зараз зустріла чоловіка, мала з ним близькість, але «теж нічого не відчула». Адресу, куди звертатися, вона дізналася, прочитавши оголошення в поліклініці. Докладне опитування дозволило встановити справжню причину її нездужання. Вона не дозволяла партнеру в період попередніх ласк торкатися до статевих органів. Як вона пояснила, «у мене сильно все там мокріє і мені соромно». Розповів їй про механізм виникнення сексуального збудження, його проявах. У ліках вона не потребувала.

Надалі, якось під час лекції для батьків у дитячому комбінаті, серед слухачів я побачив цю жінку. Після лекції, коли вийшов з приміщення, я почув стукіт каблуків, вона наздогнала мене, сказала, що працює тут вихователькою і подякувала: «У мене все гаразд. Дякую Вам! Прийти повторно на прийом я посоромилася». Так розширивши свою доступність (діапазон прийнятості), вона стала отримувати насолоду під час статевого акту.

Великий французький романіст Оноре де Бальзак, знавець жінок, написав: «Бути куртизанкою (у нашому перекладі — повією) для чоловіка і неприступною для світла (для інших) — це вдається не кожній жінці, але якщо це трапляється, то викликає подив у світла їх стійкий шлюбний зв'язок».

На прапорі любові народ написав: «Двом люблячим у ліжку за взаємною згодою все дозволено». Ми ж медики додаємо — при дотриманні чистоти тіла. Там, де бруд — хвороби, а навіщо нам хворіти?

Тепер давайте розглянемо деякі (в житті їх дуже багато) дискусійні питання. Перш за все двоє люблячих повинні завжди пам'ятати, що вступ до шлюбного союзу, — це повна втрата особистої свободи. І всі свої дії, вчинки необхідно попередньо погоджувати з люблячою людиною. Інакше можуть надалі з'явитися непотрібні з'ясування відносин, розбирання: навіщо, для чого, чому?

У моїй практиці був такий випадок по приїзду після навчання з Харкова. За рекомендацією гінеколога до мене на прийом прийшла жінка зі скаргами на відсутність оргазму і зникнення статевого збудження під час статевого акту.

У процесі дослідження з'ясувалося, що відстань розташування клітора від входу в піхву перевищує 3 см, і під час зносин клітор не дратується. Виходить ситуація, коли збудження не наростає, а зникає. Я дав рекомендацію змінити положення тіл, тобто техніку зносин. Залишився дуже задоволений собою, що легко розібрався в ситуації, що сталася у пацієнтки.

Минув десь тиждень. Увечері сиджу на прийомі, до мене заходить моя пацієнтка, а слідом чоловік. Вона в сльози: «Поясніть чоловікові, що я була у Вас на прийомі...». — «А що сталося?». Виявилося, що коли вона стала вносити корективи під час зносин, він обурився, став допитувати її з ким була, хто тебе навчив тощо. Все банально, але трагічно. Статеві акти у них проходили стандартно, стереотипно. Вона йому про свої відчуття не розповідала, побоюючись його засмутити, що він її не задовольняє. А звідси — результат.

Як правило, жінки схильні змінювати свій зовнішній вигляд. Над ними тяжіє таке явище, як мода. Коли вони познайомилися, він сприйняв її з приємними відчуттями, виглядала вона дуже красиво. А коли одружилися, вона стала, слідуючи моді, міняти свій зовнішній вигляд — «картину», яка може йому зовсім не подобатися. Наслідки?.. Те, що так його приваблювало, збуджувало, стерто! А ще простіше, без усяких матеріальних витрат, запитати: «Як ти думаєш, дивишся, якщо я куплю цю кофтинку, зміню колір волосся, помади?».

У моїй практиці був такий випадок (найчастіше люди з такими питаннями не звертаються до фахівця). Якось до мене звернувся молодий чоловік зі скаргами на втрату статевої здатності. У результаті детального обстеження з'ясувалося, що це сталося після повернення з відрядження.

Вони прожили разом один рік. Коли познайомилися, вона була блондинка. Під час його відсутності за порадою подруги перефарбувалася в брюнетку, йому це не сподобалося, що вплинуло на статеву активність. Так в сім'ї зовсім несподівано з'явилася проблема. Довелося запросити на прийом його дружину і пояснити їй необхідність повернутися в свій колишній образ.

У спеціальній літературі описаний випадок, який стався в практиці фахівця у Львові. До нього звернувся чоловік зі скаргою на зникнення статевої сили під час статевого акту. Під час обстеження з'ясувалося, що цей стан у нього з'явився після перенесеного грипу. До того ж грип дав ускладнення на слуховий нерв — практично він оглух на одне вухо.

Лікар проявив наполегливість і професіоналізм. З'ясував, у якій позі проходили зносини, виявилося, як правило, на боці. Під час зносин дружина шепотіла йому ласкаві слова і вони служили для нього сильним збудливим засобом. Їм довелося поміняти позицію, і її ласкаві слова стало приймати його здорове вухо.

Як і у випадку з моєї практики, все обійшлося без медикаментозного лікування. Я тут хочу звернути увагу, що в любовних відносинах завжди повинні бути вуглинки, які не можна гасити, інакше багаття любові не розгориться.

Випереджаючи ваше запитання, — відповім, що я взяв на себе сміливість обговорити цю тему з вами, виходячи з мого практичного досвіду роботи і прожитого життя з коханою жінкою, яка була для мене і дружиною, і коханкою 50 років спільного життя.

Тема ця у людства нескінченна, як саме життя. Однак не можна забувати, що ми — діти природи, якість і тривалість нашого життя залежать від того, як ми забезпечуємо виконання даних нам природою 3-х інстинктів — харчового, самозбереження і розмноження (статевого інстинкту).