Створити і зберегти
Чому так відбувається?
Однією з гострих проблем сучасності, яка стала предметом пильної уваги соціологів, демографів, психологів, юристів, лікарів, є прблема сім'ї. Сім'я — первинний осередок суспільства. Відіграє вона в нашому житті роль, значення якої важно переоцінити.
Тут задовольняється цілий комплекс високих духовно-біологічних потреб в любові, материнстві, батьківстві, культурно-емоціональному спілкуванні, закладаються моральні основи особистості, починає формуватися життєва позиція, спрямованність інтересів людини.
І хоча Антуан де Сент-Екзюпері писав, що у світі немає цінніших уз, ніж ті, що єднають людину з людиною, створити атмосферу доброти, тепла, поваги, гармонію звучання почуттів вдається не кожній сім'ї. Чому так відбувається?
Одна з головних причин неполадок у сім'ї, якщо слухати деяких наших економістів, соціологів, інших спеціалістів — це перевтома жінки від домашньої роботи. І тому всі, хто може, закликають до розкріпачення жінки в побуті, і критикують чоловіків, які немовби тільки те і знають, що лежать на дивані і читають газету або дивляться телевізор.
Зовні цей аргумент виглядає переконливо. Однак це надто спрощений підхід до проблеми. Так само як і те, що контрзвинувачення нерідко заявляють на адресу своїх дружин чоловіки. Мається на увазі неуміння дружини готувати, створити в домі затишок.
Не можна розглядати сім'ю як якусь виробничу бригаду, що складається з чоловіка і жінки.
Мистецтво жити вдвох — дуже складне мистецтво. Ще більше ускладнюється воно, коли на сімейну сцену виходять нові персонажі, тобто діти.
Тому як лікар вважаю неправильним і навіть шкідливим все, що веде за собою протиставлення чоловіка жінці і навпаки. Адже сім'я — це союз насамперед людський, соціальний. І його міцність визначається повнотою почуттів кохання, спільності інтересів, ідейних і моральних позіцій.
Якщо ці цементуючі сили існуюють, розподіл обов'язків побутового характеру відпадає сам по собі, егоїстично не настроєна людина ніколи не зможе байдуже спостерігати за перевантаженням близької йому особи. Вона обов'язково прийде на допомогу без будь-якого заклику.
Гармонійне сімейне життя — це спільний труд по дому, виховання дітей, це щоденна робота розуму і душі, якої треба вчити з ранніх років. Утворення здорових сімейних взаємин не можливе без знання морально-психологічних засобів, які сприяють взаємній адаптації.
Велике значення тут має уміння обох уникати взаємних звинувачень, помічати гідність один одного. Це зміцнює впевненість у своїх силах, переконує в значимості своєї особистості, додає віри в свого партнера, в стабільність почуттів. Такі взаємовідносини зміцнюють сім'ю.
Це особливо важливо, якщо врахувати, що далеко не завжди вдається створити сім'ю по великій і взаємній любові. Одна з сторін нерідко йде на певні поступки критеріям свого ідеалу. Але чи значить це, що така сім'я не може бути щасливою і міцною? Звичайно, ні.
Але це можливо в тому випадку, якщо сторона, яка пішла на поступки, буде всіляко старатися підняти свого обранця до рівня ідеалу, а не принижувати демонстрацією уявної переваги. Про це треба завжди пам'ятати тим, хто готується вступити до шлюбу. Тим більше, що шлюб за останні роки значно помолодшав. Нині за даними соціологів молоді люди створюють сім'ю в середньому на два роки раніше, ніж 20 років тому.
Сімейний човен у побуті
І тому зрозуміло, що “соціальна загартованість” молодят не завжди виявляється достатньою для протиставлення різним життєвим незлагодам. І зовсім не випадково сказав поет: “Семейная лодка разбилась о быт”.
Що ж протрібно, щоб ця «лодка» вільно плила по житейському морю, не сідала на мілину? На мою думку, треба нею уміло керувати. А ось як осягнути секрети такого управляння? Це складно. Але доступно для кожного.
І починається ця школа з інтенсивного, змістовного спілкування подружжя, з бажання зрозуміти одне одного, з терплячого ставлення до помічених недоліків. Не протестом, а переконанням треба спробувати усунути їх. Якби чоловік чи жінка “шліфували” один одного до рівня свого ідеалу в спокійній обстановці, в стриманій тональності, набагато швидше досягали б вони мети, скільки б сімей збереглося!
“Життя прожити — не поле перейти”, — говорить народна мудрість. Всяке трапляється в сім'ї. І мабуть, неможливо, щоб все було гладко. Але кодекс сім'ї, внутрішній розпорядок її життя покликані передбачати допустимі межі можливих конфліктів.
Вийти за ці межі означає похитнути сімейні устої, а нерідко і зовсім зруйнувати їх. А не секрет, що кількість розлучень зростає, особливо в містах. Не є в цьому відношенні винятком і Чернігів, інші міста області.
Чи можна загальмувати цей процес? Безумовно. Для цього треба завжди пам'ятати про правила взаємного пристосування подружжя, а також про те, що, коли це з якоїсь причина не вдається, їм завжди готові прийти на допомогу досвідчені спеціалісти-психологи, лікарі.
Хочу нагадати, що відповіді на багато питань можна знайти в лекціях на теми сімейно-шлюбних взаємин, які регулярно читаються в залі обласного товариства “Знання”, на підприємствах.
Раджу: використайте можливість їх послухати. В той же час необхідно ширше використовувати можливості індивідуальної, психотерапевтичної, сексопатологічної допомоги, яку надають наші лікувальні заклади. Практика підтвержує, що потребують її сьогодні значно більше людей, ніж звертаються за допомогою.
Відбувається це тому, що не кожному вдається переступити бар'єр сором'язливості. Даремно. Адже сім'ю важливо не тільки створити, а й зберегти. Іноді достатньо однієї грунтовної бесіди у спеціаліста, щоб життя подружжя, яке опинилося на грані розлучення, повернулося в нормальне русло. І важливо це зробити якомого раніше.
Гумові іграшки
У газеті “Деснянська правда” 19 лютого 2015 року була надрукована стаття журналіста Сергія Квітницького “Секс-іграшки”. У ній думка В.М. Брезме щодо інтимної забави любителів такого вельми своєрідного сексу.
Як стверджують дослідники історії Третього рейху, першу гумову ляльку для інтимних потреб вигадав... Адольф Гітлер. Доведено, що фюрер приділяв величезну увагу питанням сексуальної розрядки своїх вояків. Є навіть фильм “Вони йшли за солдатами” — про спеціально сформовані загони проституток, котрі прямували за передовими частинами фашістів.
Але, очевидно, бойові дії у Східній Європі внесли свої корективи в плани фюрера і він вирішив подмінити живих жінок на надувних — гумових. Можливо, це було дешевше економічно. Чи повій уже забракло в Німеччині.
Гітлер був професійним художником и самотужки намалював ескіз цього предмета, створив зовнішній вигляд такої ляльки. Звичайно, вона відповідала еталону німецької жінки: мала біляве волосся, розкішні груди, великі чуттеві вуста... Ця лялька повинна була супроводжувати солдата скрізь, тобто постійно лежати в його валізі.
Причому це ноу-хау фюрера втілювалося супертаємно, ним переймалися, наче розробкою якоїсь «стратегічної, потужної зброї». Але не судилося: завод у Дрездені, який мав спеціалізуватися на подібній продукції, був ущент зруйнований під час бомбардувань, а потім Німеччина зазнала поразки, і проект припинив своє існування...
Користуватися секс-іграшками не шкідливе для здоров'я. Але це — допоміжний засіб.
Адже вони створюють лише ілюзію інтимних стосунків. Справжній секс із коханою людиною дає не зрівнянну ні з чим насолоду. У моїй практиці трапляються випадки, коли до мене звертаються жінки, котрі з певних причин не можуть знайти собі партнера, тож просять проконсультувати їх щодо застосування тих чи інших секс-пристроїв.
Усі ці пані отримують адекватні рекомендації для вирішення їхніх інтимних проблем. Узагалі, якщо у вас з'явилась така думка — піти до секс-шопу, я всім би радив спочатку поспілкуватися з фахівцем. Адже ви можете припуститися помилки щодо якогось секс-засобу. Звісно, хтось ладний експериментувати до безкінечності. Але цілком імовірно, що ви в змозі обійтися і без подібних послуг секс-індустрії.
Відбувається це тому, що не кожному вдається переступити бар'єр сором'язливості. Даремно. Адже сім'ю важливо не тільки створити, а й зберегти. Іноді достатньо однієї грунтовної бесіди у спеціаліста, щоб життя подружжя, яке опинилося на грані розлучення, повернулося в нормальне русло. І важливо це зробити якомого раніше.Якщо ви кохаєте, знайшли свою «половинку» і маєте відповідний досвід гармонійного інтимного життя, то навіть у поважному віці отримуватимете задоволення від гарного, яскравого сексу. Власне, доки людина здатна відчувати екстаз — вона молода!
Журналіст Сергій Дзюба, представник київської газети “Молодь України” у Чернігові та Чернігівській області, неодноразово розповідав про роботу відомого не лише у нашому місті, а по всій Україні сексопатолога В. М. Брезме. Наводимо дві його статті.